Test skuteczności czyszczenia układu dolotowego

Czy zanieczyszczenie układu dolotowego jest w stanie znacząco pogorszyć parametry pracy silników benzynowych?

Obiegowe opinie przeczą tej tezie, jednak fakty są nieco inne – przeprowadzane pomiary jasno wskazują, jak istotne jest regularne przeczyszczanie układu dolotowego.

Wielu kierowców, ale również i mechaników – lekceważy problem czystości układu dolotowego w samochodach z silnikiem benzynowym. Powszechna opinia jest taka, że „czysty dolot to podstawa w dieslach, ale w benzynie? Paanie, kto by….”

Tymczasem do prawidłowego działania nowych generacji silników benzynowych niezbędne jest prawidłowa i precyzyjna praca wszystkich elementów układu dolotowego. Również w bardziej wytężonych silnikach starszej generacji – o większej mocy i momencie – zanieczyszczenie układu dolotowego może mocno dać się we znaki (np. sygnalizowane przypadki silników Ford Mondeo III gen. 3.0 ST220)

„- W silnikach benzynowych efekt użycia chemii do czyszczenia dolotu jest widoczny praktycznie na każdym wykresie. W 70% przypadków – różnica jest znacząca.”
Właściciel małopolskiej hamowni

Testy na hamowniach najczęściej wykazują znaczący wzrost dynamiki i momentu obrotowego po przeprowadzeniu chemicznego czyszczenia układu dolotowego. Zaznaczyć tu należy, że pod pojęciem takiej czynności nie rozumiemy czyszczenia kolektora, przewodów układu, które można przeprowadzić w sposób mechaniczny bez znaczącej ingerencji w silnik. Chemia ma stanowić uzupełnienie czyszczenia tych elementów układu, które są niedostępne bez znaczącej ingerencji mechanika.

Preparaty chemiczne mają za zadanie uprościć i ułatwić pracę mechanika. Teraz – dzięki formie sprayu – jeszcze łatwiej i skuteczniej można przeprowadzić procedurę czyszczenia zarówno w samochodach z silnikiem benzynowym, jak i w silnikach wysokoprężnych. Zapewnia to doskonałą jakość usługi, wykonanej w wielokrotnie krótszym czasie, niż dotychczas.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, więcej możesz przeczytać w powiązanych artykułach, w których omawiane są zmiany parametrów momentu obrotowego i przyrostu mocy w określonych zakresach obrotów:

Czyszczenie układu dolotowego w silniku benzynowym 

Preparat do szybkiego czyszczenia układu dolotowego

Możesz również zobaczyć, jak czyszczenie układu dolotowego w silniku diesla zmniejsza emisję spalin TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.