Olej ENEOS przetestowany na hamowni!

Olej ENEOS znajduje się w naszej ofercie już od kilkunastu miesięcy, przyszła więc pora, by odpowiedzieć na pojawiające się  pytania o sens stosowania oleju klasy Premium.

Jeden z naszych Partnerów – serwis Interauto S.C. z Katowic, przeprowadził w grudniu 2014 r. na hamowni test porównawczy oleju Eneos. Do testów wykorzystano samochód Ford Fiesta z 2009 r. z silnikiem 1,4 o mocy nominalnej 96 kM.

Jakie efekty przyniósł pomiar? O tym opowiada dr inż. Paweł Fabiś, współwłaściciel warsztatu Interauto:

– W związku z ofertą nowego produktu jakim jest olej japońskiej firmy ENEOS, postanowiliśmy go zweryfikować. Ocenę oleju przeprowadziliśmy dokonując pomiarów na hamowni.

Wykonano pomiary mocy i momentu obrotowego silnika przy użyciu poprzedniego oleju innego producenta (5W/30, przebieg 2.500 km) oraz poprzez zalanie olejem ENEOS Hyper Multi 5W/30.

4% przyrost mocy. Nieźle, zważywszy, że wymieniono tylko olej 🙂

– Należy przyznać, że na podstawie tych badań, oleje ENEOS mogą być zaliczane do grupy olejów PREMIUM, czyli produktów o bardzo wysokiej jakości. Przy zastosowaniu oleju innego producenta uzyskano moc 98 KM i 143 Nm momentu obrotowego, zaś przy użyciu oleju ENEOS: 102 KM i 142 Nm. Daje to 4% przyrost mocy. Nieźle, zważywszy, że wymieniono tylko olej 🙂

Jak to zwykle bywa, na profilu facebookowym serwisu pojawił się wpis, kwestionujący metodologię przeprowadzenia pomiaru:

Błąd pomiarowy. Żeby zachować miarodajność powinniście wykonać minimum 3 pomiary na każdym oleju.

Wpis doczekał się szybkiej odpowiedzi właścicieli serwisu:

Błąd pomiarowy byłby wówczas gdy różnica parametrów byłaby niewiele większa od dokładności hamowni. Dokładność hamowni w tym przypadku to 0,2 kW. Więc o błędzie nie ma mowy. Miałbym obiekcje gdyby różnica wynosiła 1 KM lub 2 KM, ale 4 KM to już jest zastanawiające, bo to przecież niemal 5% wzrostu. Ponadto dokładnie na każdym oleju był wykonywany trzykrotny pomiar, a przedstawione wyniki są ich najkorzystniejszymi rezultatami.

Zdjęcia i wykresy z profilu facebookowego firmy FHU Interauto S.C.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.