Dopalanie DPF na trasie – o czym pamiętać

Wielu kierowców nie wie, jak wymusić wypalanie DPF podczas jazdy.

W rezultacie – gdy podczas jazdy rozpocznie się już procedura dopalania filtra cząstek stałych, wielu kierowców naciska odruchowo pedał hamulca.

W związku z tym proszę pamiętać: KAŻDE naciśnięcie hamulca stanowi dla komputera sygnał alarmowy i może spowodować przerwanie dopalania. Dlatego podczas dopalania należy przestrzegać kilku prostych reguł:

  • jak wymusić wypalanie DPF?Jak wymusić wypalanie DPF? Po pierwsze należy przez okres 20-30 min. starać się utrzymywać obroty w zakresie 2-3 tys. obr./min. W przeciwieństwie do obiegowych mitów, nie musi to oznaczać osiągania zawrotnych prędkości autostradowych, lecz jednostajną jazdę na niższym biegu.
  • Po drugie: w miarę możliwości hamować silnikiem. Dlatego pedału hamulca używać jedynie w razie konieczności.
  • Z pewnością nie zalecamy zatrzymania samochodu podczas trwania procedury np na parkingu – podczas jazdy ruch powietrza pomaga w chłodzeniu układu wydechowego. Potencjalnie konsekwencje to przegrzanie silnika i układu wydechowego – co najważniejsze z wszystkimi przykrymi konsekwencjami z tym związanymi.
  • Poza tym –  zatrzymanie samochodu np na trawie podczas dopalania filtra DPF grozi w skrajnych przypadkach nawet pożarem.
  • Wreszcie: nie wyłączać silnika podczas dopalania się filtra DPF – w skrajnych przypadkach może się to skończyć nawet uszkodzeniem wkładu filtra (tzw. „zeszklenie ceramiki”)
  • Na koniec warto wspomnieć o tym, że specjalny dodatek do paliwa ułatwia wypalanie DPF podczas jazdy obniża temperaturę zapłonu sadzy. W konsekwencji ułatwia to czyszczenie DPF na trasie oraz podczas jazdy w trybie miejskim

W podsumowaniu – mała dawka teorii:

Dopalanie DPF na trasie – zwane również aktywnym dopalaniem DPF

– polega na dotrysku porcji paliwa przez wtryskiwacze w suwie wydechu. Nie spali się ona w komorze spalania (nie ma odpowiednio wysokiego ciśnienia, by uległo samozapłonowi). Ulega więc spaleniu na skutek tempreatury w układzie wydechowym, dzięki czemu podnosi się temperatura w filtrze DPF i następuje dopalenie sadzy.


PROMOCYJNY KOD na DPF!

Odbierz 10 zł na preparat czyszczenia filtra DPF!
zainteresował Cię  ten temat – to najprawdopodobnie nie przypadek
Wybierz jeden z poniższych preparatów i w koszyku wpisz kod kuponu: dycha_na_dpf
albo – co najbardziej opłacalne i godne uwagi –  wybierz zestaw do regeneracji DPF ze zniżką kilkudziesięciu złotych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.