Zaznacz stronę

Płukanie układu wtryskowego i zbiornika paliwa w silniku diesla

Usługa została przeprowadzona przy pomocy urządzenia SUPER FLOW we wrześniu 2014 r. w Pawłowicach k. Jastrzębia Zdroju.

Tym razem pacjentem okazał się popularny w naszym kraju model – Ford Focus Combi z 2006 r. z z silnikiem 1,6 TDCi o mocy 90 kM i przebiegiem 172 853 km.

Użytkownik pojazdu sygnalizował nadmierne dymienie przy przyśpieszaniu. Skarżył się również na utratę dynamiki na 4 i 5 biegu, co stawało się szczególnie uciążliwe np. podczas manewru wyprzedzania. Wstępna diagnostyka samochodu przy pomocy testera diagnostycznego nie wykazała żadnych problemów. Wykorzystaliśmy jednak okazję do wykonania pomiaru zadymienia na Stacji Kontroli Pojazdów.

Wysokie wartości zadymienia wskazują na silne zanieczyszczenie układu wtryskowego.

Wysokie wartości zadymienia wskazują na silne zanieczyszczenie układu wtryskowego.

Wyniki nie pozostawiały żadnych wątpliwości: średnia wartość zadymienia z 3 prób na poziomie k max =3,14 dałyby podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego podczas okresowego przeglądu. Co istotniejsze – silne zanieczyszczenie  układu wtryskowego oznacza również zwiększone obciążenie jego elementów, co w oczywisty sposób prowadzi do ich przedwczesnego zużycia i nieuchronnej awarii. Zapadła więc decyzja o kompleksowym oczyszczeniu układu wtryskowego i zbiornika paliwa focusa.

Czyszczenie obu układów zostało przeprowadzone zostało urządzeniem SUPER FLOW PREMIUM produkcji firmy MOTOCHEMICA. Umożliwia ono jednoczesne oczyszczenie i przefiltrowanie zawartości zbiornika paliwa oraz układu wtryskowego. Urządzenie zostało podpięte do listwy zasilającej (zasilanie i powrót) i zastąpiło zasilanie olejem napędowym. Podczas procedury czyszczenia silnik pracował na nierozcieńczonym preparacie czyszczącym przeznaczonym do pracy z urządzeniem, a dodatkowa porcja została zaaplikowana do zbiornika. Oprócz działania czyszczącego i smarującego, profesjonalny preparat ma za zadanie związać i usunąć w sposób bezpieczny wilgoć z układu paliwowego.

Silnie spłaszczone krzywe zadymienia właściwie nie wymagają dalszego komentowania

Silnie spłaszczone krzywe zadymienia właściwie nie wymagają dalszego komentowania

Czyszczenie obu układów zakończyła się po 45 minutach, zgodnie z opisywaną przez nas TUTAJ  procedurą została również przeprowadzona jazda próbna. Następna w kolejności była ponowna wizyta na Stacji Diagnostycznej.

Czy operacja czyszczenia była skuteczna? Chwila niepewności i…..

Średnia zadymienia z 3 pomiarów zmniejszyła się do parametrów bliskich  nominalnym wykazała k max zaledwie na poziomie 1,06. Czyli zadymienie udało się zredukować o ponad 66%.

Dodatkowym bonusem jest zniwelowanie efektu „zamulenia ” silnika na 4 i 5 biegu, co wyraźnie potwierdza informacja od właściciela Focusa.

Czy preparaty w magiczny sposób „naprawiły” uszkodzony układ wtryskowy? Nie – elementy układu wtryskowego nie były uszkodzone, lecz ekstremalnie zanieczyszczone – co jest najczęstszą przyczyną występowania objawów takich, jak w opisywanym przypadku. Fizyczne uszkodzenie elementów układu wtryskowego jest wówczas zjawiskiem wtórny, występującym na skutek długotrwałego przeciążenia części, zmuszonych przez zanieczyszczenia do pracy pod zwiększonym obciążeniem.

Dlatego regularne czyszczenie układu wtryskowego potrafi zapobiec tego typu awariom.

Zapraszamy do małej fotorelacji na dole artykułu, a Właścicielowi pojazdu życzymy szerokiej drogi i kolejnych wielu tysięcy bezawaryjnych kilometrów 🙂

Preparaty czyszczące układ paliwowy:

Prawidłowe wpięcie urządzenia w układ paliwowy pojazdu wymaga chwili uwagi...

Prawidłowe wpięcie urządzenia w układ paliwowy pojazdu wymaga od mechanika wiedzy oraz chwili uwagi…

...i już można rozpoczynać czyszczenie. Manometry wskazują ciśnienie robocze.

…i już można rozpoczynać czyszczenie. Manometry urządzenia wskazują ciśnienie robocze.

Zanieczyszczenia z układu wtryskowego zostają bezpiecznie "przepalone" podczas czyszczenia

Zanieczyszczenia z układu wtryskowego zostają bezpiecznie „przepalone” podczas czyszczenia…

...a skutecznie wyczyszczony Focus już czeka na właściciela :-)

…a skutecznie wyczyszczony Focus już czeka na właściciela 🙂